Do czasów rewolucji przemysłowej nikt nie wytwarzał seryjnie butów do uprawiania sportu czy tańca, powstawały one jedynie na zamówienie klientów i były do nich idealnie dopasowane. Od XVIII wieku produkcja masowa wypierała krawców i szewców z rynku, zastępując produkty robione na zamówienie gotowymi, ujednoliconymi i dostępnymi od ręki. Ale w XXI wieku ta tendencja zaczyna się zmieniać – dzięki technologii skanowania i druku 3D.
„Za sto lat możemy spojrzeć wstecz i zobaczyć, że moment uprzemysłowienia, w którym musieliśmy zmieścić się w istniejących rozmiarach i stylach, stał się przełomem w historii produkcji obuwia” – mówi Elizabeth Semmelhack, starszy kustosz w BATA Shoe Museum w Toronto. „Dzisiaj wracamy do korzeni – obuwia na zamówienie„.
Fitstation HP
Na czele tego trendu znajduje się FitStation powered by HP – innowacyjna technologia, która skanuje stopę, analizuje chód i tworzy cyfrowy model 3D. Projekt jest następnie drukowany w technologii addytywnej – tak powstaje unikalna wkładka, którą można nosić w każdym bucie.

Stacje skanujące stopy 3D – Volumental oraz FitStation
Fitstation HP to milowy krok w przyspieszeniu masowej personalizacji w branży obuwniczej. W 2018 roku na ISPO w Monachium, wiodących targach dla profesjonalistów z branży sportowej, zdobyło główną nagrodę w kategorii produkt roku, w segmencie zdrowie i fitness.
New Balance Stride 3D
Najwięksi producenci butów do biegania, tacy jak New Balance chcą testować Fitstation. Współpracując z HP i jej partnerem Superfeet, firma New Balance zaczęła produkować indywidualnie dopasowane wkładki dla klientów, którzy mogą skorzystać z ich oferty odwiedzając wybrane sklepy New Balance, wyposażone w rozwiązania HP Fitstation i Volumental. Niestandardowe wkładki są sprzedawane pod marką New Balance Stride 3D, dostępne w trzech kolekcjach: do biegania, sportu i na co dzień. Na razie sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wkładki są wykonane na zamówienie przy użyciu druku 3D w technologii HP Multi Jet Fusion z nowego, certyfikowanego termoplastycznego poliuretanu (TPU) HP, ULTRASINT ™ opracowanego przez BASF. Nowy TPU rozszerza zakres zastosowań części końcowych dla klientów w systemach HP Jet Fusion serii 5200 i jest idealny do produkcji elastycznego obuwia.

Indywidualne wkładki do butów drukowane w technologii MJF dla New Balance
ISPO Munich 2020
Odwiedzający tegoroczną edycję ISPO Munich mieli okazję zobaczyć Fitstation na stoisku HP, jak również inne niestandardowe produkty, w tym wkładkę Superfeet ME3D i klapki ME3D Aftersport wytwarzane w zakładzie produkcyjnym Flowbuilt, współpracującym na co dzień z HP i Superfeet oraz RSscan International.


Klapki ME3D Aftersport – produkcja HP MJF
2 lata temu również wszystkim znana firma Brooks Running Company ogłosiła, że rozpoczęła współpracę z HP i Superfeet, aby dostarczyć klientom bardziej spersonalizowane obuwie do biegania. Levitate RS – pierwsze buty do biegania o wysokiej wydajności, stworzone w oparciu o unikalną biomechanikę, są dostępne na specjalne zamówienie u partnerów detalicznych od czerwca 2018 r, a po raz pierwszy zaprezentowane na ISPO Munich 2018.
Levitate RS
Levitate RS to wyraz filozofii Brooks „Run Signature”, która jest zakorzeniona w przekonaniu, że najlepszym sposobem na zwiększenie komfortu i wydajności nie jest naprawienie „wad” biegacza, ale zamiast tego stworzenie obuwia treningowego, które współpracuje z jego naturalnym ruchem i anatomią.


Obuwie Leviate RS od Brooks
Addytywna produkcja obuwia całkowicie rewolucjonizuje branżę, zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Indywidualnie dobrane wkładki sprawiają, że buty są bardziej wygodne, mogą poprawić wyniki sportowe, a nawet uśmierzyć ból.
Według HP3D.pl – dystrybutora technologii HP Multi Jet Fusion w Polsce, w czasach gdy sprzedawcy odzieży i obuwia wytwarzają co tydzień nowe produkty, aby podążać za ciągle zmieniającymi się trendami, artykuły na zamówienie stanowią przełom. Niestandardowe wkładki i buty są antidotum na współczesną epidemię „szybkiej mody„, w której odzież i obuwie są wytwarzane tanio i obficie – i równie szybko odrzucane, aby zrobić miejsce na gorętszy produkt w nowym sezonie. Powoduje to przeciążenie zapasów, które w większości trafiają na wysypiska śmieci lub zostają zniszczone, co w dobie wyczerpujących się surowców, jest co najmniej niewłaściwe.