Druk 3D nie jest już technologią zarezerwowaną jedynie dla globalnych graczy, ale przede wszystkim firm z sektora MŚP. Potwierdza to laureat niemieckiego The Innovators Top 100 – firma Konstruktion Baumann OHG, która właśnie dzięki wdrożeniu technik przyrostowych otrzymała to wyróżnienie już trzykrotnie (2015, 2017, 2019).
Gdy Jet Fusion 580 – nowy model drukarki 3D firmy HP, został wdrożony w Niemczech po raz pierwszy, stało się to właśnie w KONSTRUKTION BAUMANN OHG, który jest pionierem wykorzystania technologii addytywnych na rynku niemieckim od ponad dziesięciu lat – zarówno do budowy prototypów jak i produkcji opartych o krótkie serie.
Ten rodzinny biznes to znacznie więcej niż biuro projektowe: jego mocne strony to inżynieria, technologia automatyzacji, produkcja przyrostowa i doradztwo. Kolejna zaletą tej firmy jest fakt, że ma ona swoje korzenie w technologii medycznej, zwłaszcza w budowie urządzeń analitycznych do wczesnej diagnozy. Szczególną cechą tego obszaru działalności są kompleksowe wymagania dotyczące dokumentacji, które należy spełnić w 100%.

Firma Baumann OHG korzysta z oprogramowania HP SmartStream 3D Build Manager
„Dokumentacja jest również coraz bardziej poszukiwana w inżynierii mechanicznej. To nam oczywiście odpowiada, ponieważ opanowaliśmy już cały ten cyfrowy proces” – mówi Christian Baumann, syn założyciela firmy Albrechta Baumanna, który działa w firmie od 2004 roku i w ostatnich latach rozszerzył jej działalność w obszarze automatyzacji i produkcji przyrostowej.
Automatyzacja przepływu pracy
Od pierwszego znaku w projekcie do gotowego elementu z drukarki 3D – w KONSTRUKTION BAUMANN OHG wszystkie procesy są digitalizowane i łączone w sieci. „Przemysł 4.0” to dla firmy nie tylko modne obecnie hasło, ale codzienne życie z wieloma korzyściami dla wszystkich zaangażowanych stron – pracowników, którzy szybciej realizują zamówienia od klientów, Inżynierów Rozwoju, którzy zyskują czas oraz samej firmy, zmieniającej swój profil dostawcy usług inżynieryjnych na operatora rozwiązań w obszarze automatyki. Cyfrowy system informatyczny w KONSTRUKTION BAUMANN OHG, który został opracowany już wiele lat temu zawiera wszystkie dane projektowe oraz automatycznie odwzorowuje wszystkie przepływy pracy od otrzymania zamówienia do dostawy.
Kolorowy druk 3D jako wskaźnik montażu i zużycia
Inwestycja w przemysłową technologię druku 3D od HP to dla KB OHG strzał w dziesiątkę – technologia Multi Jet Fusion skraca bowiem czas wprowadzenia produktu na rynek, zmniejsza koszty etapów optymalizacji, a także zwiększa stabilność i wytrzymałość elementów.
Według Christiana Baumanna przewaga HP MJF tkwi w kolorze, który umożliwia precyzyjne przekazywanie wiedzy od projektanta do wykonawcy. Zastosowanie barw w elemencie drukowanym przestrzennie pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu i sprawdzić zużycie części, tak aby ją wymienić w odpowiednim czasie.


Kody QR
Dzięki technologii HP MJF firma KONSTRUKTION BAUMANN OHG jest w stanie umieszczać kody QR bezpośrednio na częściach plastikowych, które wytwarza dla swoich klientów. Pozwala to szybko sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonany element oraz kiedy i gdzie został wyprodukowany. Zapewnia to nową i nie spotykaną dotąd identyfikację na rynku, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście modelu gospodarki w obiegu zamkniętym, tak zresztą promowanego przez HP, który zaczyna wypierać obecny linearny, oparty na wyczerpujących się zasobach.


Kolorowe ortezy 3D
Kolejnym przełomowym zastosowaniem produkcji przyrostowej w KONSTRUKTION BAUMANN OHG jest wytwarzanie w technologii HP MJF ortez z wielobarwnymi aplikacjami, które zadowolą nie tylko najmniejszych pacjentów. Sztywność i jednoczesna elastyczność oraz przewiewność stanowią prawdziwą alternatywę dla gipsu. Drukowanie ochraniaczy i innych elementów odzieży ochronnej dla pracowników montażowych, motocyklistów czy innych osób bardziej narażonych na urazy, to przełom w rehabilitacji jak i leczeniu schorzeń ortopedycznych, głównie dzięki temu, że ortezy drukowane w 3D są w pełni dopasowane do użytkownika i mogą być wytwarzane jako jeden element.
Według Sybille Hopman – córki właściciela KONSTRUKTION BAUMANN OHG i jednocześnie kierownika projektu i sprzedaży w firmie rodzinnej – „wiele wyzwań związanych z produktami technologii medycznej można rozwiązać w przyszłości dzięki procesom wytwarzania przyrostowego – od implantu specyficznego dla pacjenta, po drukowane narzędzie jednorazowe, a nawet organy„.
Wsparcie inwestycyjne
HP dąży do coraz większej demokratyzacji druku 3D i oferuje użytkownikom swojej autorskiej technologii tworzyw sztucznych szerokie wsparcie we wdrożeniu innowacyjnej produkcji, jak również na rodzimym rynku czyni to jej polski dystrybutor – HP3D.pl. Można uzyskać wsparcie zarówno inwestycyjne jak i techniczne, ponadto firmy pomagają w identyfikacji obszarów produkcji konwencjonalnej, które mogą zostać zastąpione produkcją przyrostową, co przełoży się na szereg korzyści – począwszy od optymalizacji wytwarzania poprzez przyspieszenie po zwiększenie zadowolenia klientów.
Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych tym jak wykorzystać pełen potencjał druku 3D, HP3D.pl zaprasza do udziału w Konferencji Solidexpert (Kraków, 25 października 2019) i Targach Warsaw Industry Week (Nadarzyn, 13-15 listopada 2019), gdzie zaprezentuje najnowsze na rynku urządzenie HP 3D, drukujące w pełnej palecie kolorów – JF 580 3D – dokładnie to, które jako pierwszy w Niemczech wdrożyło KONSTRUKTION BAUMANN OHG przed tuzami w rodzaju B. Brauna, Siemensa, Porsche czy Daimlera. Będzie to niepowtarzalna okazja na sprawdzenie technologii, ocenę jakości wydruków i zapoznanie się z nowym sposobem projektowania. HP3D.pl rekomenduje bowiem HP MJF producentom gotowym do przemyślenia i otwartości na nowe rozwiązania, którzy chcą dokonać przełomu w całym łańcuchu rozwoju, od modelu biznesowego po rozwój produktu i certyfikację.