Quantcast
Channel: Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5063

Nowatorska kolekcja kostiumów dla Opery Pekińskiej, wydrukowanych metodą SLS na Sinterit Lisa

$
0
0

Technologia selektywnego spiekania laserem proszków poliamidowych (SLS) to metoda dedykowana głównie aplikacjom przemysłowym, lotniczym lub motoryzacyjnym, która coraz częściej jest wykorzystywana także w produkcji seryjnej finalnych elementów o różnym przeznaczeniu. Jednakże jest ona z powodzeniem wykorzystywana także w modzie, gdzie jednym z prekursorów było belgijskie Materialise, które przy współpracy z chińskim projektantem – Stevenem Ma, przecierało szlaki na tym polu już w latach 00-nych. W ślady Ma poszły teraz doktorantki słynnej londyńskiej szkoły Royal College of Art – Mingjing Lin i Tsai-Chun Huang, które przy pomocy polskiej, desktopowej drukarki 3D typu SLS – Sinterit Lisa, stworzyły niezwykłą kolekcję kostiumów jakie zostaną wykorzystane podczas sztuki Opery Pekińskiej „Farewell My Concubine”, której premiera odbędzie się w przyszłym miesiącu w Londynie.

Kolekcja powstała w ramach projektu Fold the Inter-fashionality. Projektantki wykorzystując metodę SLS i elastyczny materiał do druku 3D – Flexa Black, stworzyły nowy materiał tekstylny, z którego wyprodukowały kostiumy używając do tego wschodniej techniki plisowania. W Operze Pekińskiej, pełniącej funkcję klasycznego teatru narodowego Państwa Środka, scenografia i dekoracje są ograniczone do minimum. Historię opowiada symbolika przejawiająca się w rekwizytach, maskach i strojach postaci – stąd też odpowiednio zaprojektowane i wyprodukowane kostiumy odegrają jedną z kluczowych ról w przedstawieniu.

Plisowana struktura tkaniny została zaprojektowana przez Tsai-Chun Huang, a Mingjing Lin przełożyła go na specjalny algorytm. Wydrukowane kostiumy, tworzone przy użyciu nowego systemu pozostały miękkie i ruchome, pozwalają idealnie odtwarzać ruch nadany przez ciało, które okrywają.

Jak podkreśla to Mingijing Lin – „Zależało nam na tym, żeby stworzyć nowy, pionierski kostium, którego kształt i forma będą nawiązywać do tradycji opery pekińskiej. Zgodnie ze współczesną estetyką projekt zakładał uproszczenie form – większą subtelność dzięki zastosowaniu monochromatycznych kolorów i mniejszej ilości zdobień„. Dzięki technologii SLS wykorzystującej w produkcji sproszkowany materiał, gdzie niespieczony proszek wykorzystywany jest jako naturalne struktury podporowe, możliwe było osiągnięcie wyjątkowo skomplikowanych i fantazyjnych geometrii. Istotne były również właściwości samego materiału budulcowego – Flexa Black, który ma właściwości elastyczne.

Premiera  Opery Pekińskiej „Farewell My Concubine” będzie miała miejsce w Royal College of Art w Londynie, 1 grudnia 2017 r.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5063

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra